Sfantul Dimitrie Izvoratorul de Mir

Sfantul Dimitrie Izvoratorul de Mir

Sfantul Dimitrie Izvoratorul de Mir este praznuit de Biserica Ortodoxa pe 26 octombrie.

Sfantul Dimitrie s-a nascut in Tesalonic in a doua jumatate a secolului al III-lea si a patimit pentru credinta in Domnul nostru Iisus Hristos, trecand la cele vesnice la 26 octombrie 303 tot in acest oras. Parintii sai au fost crestini, tatal sau fiind si conducatorul orasului Tesalonic. Dupa moartea parintilor, imparatul Maximian, cunoscandu-i intelepciunea, i-a incredintat lui Dimitrie conducerea Tesalonicului in locul tatalui sau, zicandu-i: 'Pazeste-ti patria si curateste-o de crestini'. Astfel, Dimitrie a fost pus in situatia de a alege intre a implini porunca imparatului si a merge pe calea Mantuitorului Iisus Hristos. A ales sa urmeze pe Hristos si a inceput sa propovaduiasca Cuvantul Domnului in Tesalonic.
 
Afland ca Sfantul Dimitrie era crestin, imparatul a venit in Tesalonic pentru a-si serba prin jocuri publice victoria asupra sarmatilor si a poruncit ca Dimitrie sa fie inchis in temnita. Intre prietenii din Tesalonic ai Sfantului Dimitrie era si un tanar crestin pe nume Nestor. Acesta, vazand cum Lie gladiatorul omora in arena pe toti luptatorii, printre care se aflau si crestini, a venit la Sfantul Dimitrie si i-a cerut sa se roage pentru el deoarece voia sa lupte cu Lie. Sfantul Dimitrie l-a insemnat cu semnul crucii si i-a spus: 'Si pe Lie vei birui, si pe Hristos vei marturisi'. Astfel, cu ajutorul lui Dumnezeu, Nestor biruie pe Lie gladiatorul, insa a atras mania imparatului Maximian, care a dat porunca sa fie scos afara din oras si omorat. In dimineata zilei de 26 octombrie 303, ostasii au intrat in temnita Sfantului Dimitrie si din porunca imparatului l-au strapuns cu sulitele, Sfantul Mucenic Dimitrie suferind astfel moarte martirica. Crestinii au luat in noaptea urmatoare trupul Sfantului Mucenic si l-au ingropat, iar deasupra mormantului au zidit o bisericuta in care se savarseau multe minuni.
 
In anul 402 a intrat in aceasta bisericuta Leontie, prefectul Iliricului. In timp ce se ruga, s-a vindecat de o boala care il chinuia de multa vreme. Pentru acest fapt, Leontie a multumit lui Dumnezeu si Sfantului Mucenic Dimitrie si a zidit o biserica mai mare si mai frumoasa in locul celei dintai. Cand a sapat temelia, a dat peste moastele Sfantului Dimitrie, care izvorau mir bine mirositor. De aceea, i se mai spune Sfantul Mucenic Dimitrie si 'Izvoratorul de Mir'.