Sfantul Grigorie Dascalul

Sfantul Grigorie Dascalul

Sfantul Ierarh Grigorie Dascalul, mitropolitul Tarii Romanesti este praznuit in Bisercia Ortodoxa Romana pe 22 iunie. Odoarele sfinte ale acestui ierarh se pastreaza intregi la Manastirea Caldarusani, aflata in comuna ilfoveana Gruiu, localitatea Moara Vlasiei.

Sfantul Grigorie Dascalul s-a nascut la Bucuresti in anul 1765. A facut studii la Academia Sfantul Sava din Bucuresti si a fost tuns in monahism la manastirea Neamt de catre insusi staretul Paisie Velicicovschi. Sfantul Grigorie Dascalu a vietuit o vreme si la Sfantul Munte Athos, iar apoi a revenit in Tara Romaneasca, stabilindu-se initial la Manastirea Antim, si apoi la Manastirea Caldarusani.
 
In anul 1823, pe cand se afla la Manastirea Caldarusani, Sfantul Grigorie a fost chemat la Bucuresti de domnitorul Grigorie Dimitrie Ghica, fiind ales mitropolit al Tarii Romanesti. Ca arhipastor, mitropolitul Grigorie Dascalul a desfasurat o bogata activitate pastoral-misionara si social-culturala, intemeind scoli teologice (seminarii) in toate centrele eparhiale, dar si scoli pentru cultura poporului. De altfel, el a fost numit efor pentru toate scolile din Tara Romaneasca.
 
Intreaga viata si lucrare a mitropolitului Grigorie puse in slujba Bisericii au fost un exemplu de sfintenie si de iubire jertfelnica pentru pastoritii sai. Activitatea sociala a mitropolitului s-a concretizat in ajutorarea saracilor, a vaduvelor si orfanilor carora le-a oferit nu numai hrana trupeasca, ci mai ales hrana spirituala prin darurile de carţi duhovnicesti pe care le oferea. Se cunoaste faptul ca la moartea mitropolitului nu au fost gasite in camera sa valori materiale, insa au ramas o multime de carti pregatite spre a fi oferite in dar scolarilor.
 
Sfantul Ierarh Grigorie Dascalul a fost un carturar erudit, un bun cunoscator al limbii grecesti, ceea ce i-a permis sa traduca si sa editeze o serie de volume din Sfintii Parinti, din Vietile Sfintilor etc. El a publicat si pagini originale, ca de pilda biografia (1817) consacrata parintelui sau duhovnicesc, staretul Paisie de la Neamt († 15 noiembrie 1794).