374 de ani de la terminarea Manastirii Caldarusani

374 de ani de la terminarea Manastirii Caldarusani

Sambata, 20 octombrie 2012, s-au implinit 374 de ani de la terminarea lucrarilor de constructie la Manastirea Caldarusani, ctitorie a lui Matei Basarab (1632-1654). Manastirea Caldarusani este amplasata in partea de nord-est a Bucurestiului, pe locul unde odinioara se aflau codrii Vlasiei, lacasul reprezentand un important centru de cultura in care au fost expuse colectii de manuscrise bisericesti cat si alte tiparituri religioase. A fost zidita intre 1637-1638 si bogat inzestrata, in sensul ca s-a afirmat - de la sfarsitul secolului al XVIII-lea si pana dupa 1860 - prin pictura ei bisericeasca. Aici a fost si o renumita scoala de zugravi, care a luat fiinta in 1778, printr-un hrisov al domnitorului Alexandru Ipsilanti, ea avand caracter oficial de scoala a Mitropoliei. De asemenea, marele nostru pictor Nicolae Grigorescu a poposit si ucenicit in anii 1854-1855, unde a realizat o serie de icoane, dintre care sapte constituie, pana astazi, centrul de atractie al colectiei manastirii. La Manastirea Caldarusani se pastreaza moastele Sfantului Ierarh Grigorie Dascalu, mitropolitul Tarii Romanesti.