Descopera istoria Manastirii Caldarusani

Descopera istoria Manastirii Caldarusani

Ieri, 29 septembrie 2019 in jurul orelor 12.30 Preacuviosul parinte Staret Lavrentie Gata s-a aflat in mijlocul a 100 de pelerini dintre care o mare parte erau profesori veniti din Basarabia si din Arges. Imediat dupa savarsirea Sfintei Liturghii, Parintele Arhimandrit Lavrentie se ocupa personal de acest frumos grup de pelerini,prezentandu-le in mijlocul bisericii istoricul manastirii noastre , a sfintelor moaste ce le avem si a icoanei Maicii Domnului, sfinti ce ne pazesc si ne hranesc din darurile lor duhovnicesti.

In continuarea Parintele staret Lavrentie prezinta unul din cele mai importante muzee pe care il detine manastirea noastra, in care se afla atat icoane pictate de Grigorescu, icoanele din vechea catapeteasma a bisericii, vesminte arhieresti si nu numai dar si o colectie impresionanta de carti vechi traduse si pastrate corespunzator cu grija in muzeul nostru

Pelerinii sunt indrumati mai apoi in Sala Tezaurului sau numita si Sala Tronului deoarece aici Matei Basarab,ctitorul manastirii noastre, tinea sedintele de la acea vreme impreuna cu sfetnicii sai. In sala tezaurului pelerinii s-au bucurat de vasele sfinte ce se regasesc aici, de icoane vechi argintate si de acea stare minunata pe care aceasta sala a tronului o creeaza.

Urmeaza in cele din urma a fi vizitata Pinacoteca sau Casa Memoriala Mitropolit Ghenadie Petrescu, casa ce este ridicata prin purtarea de grija a Inalpreasfintitului Ghenadie grija pe care si-o manifesta si in consolidarea cetatii manastirii  , a bisericilor si nu numai. De aceea Parintele Mitropolit este considerat un ctitor important pentru manastirea Caldarusani. In interiorul casei memoriale profesorii au putut vedea o colectie impresionanta de tablouri, pastrate in manastirea noastre si restaurate in atelierele patriarhale, expuse in pinacoteca pentru ca pelerinii sa se poata bucura de picturile lui Barbulescu, Tatarascu, Sava Hentia si altii.

La finalul evenimentului ,Descopare manastirea Caldarusani, din purtarea de grija a Parintelui Staret ,pelerinii au fost invitati la o agapa frateasca.

Pe aceasta cale ,Parintele Staret Lavrentie Gata cat si obstea manastirii Caldarusani multumim pentru Inalta binecuvantare Parintelui Patriarh Daniel si ne rugam Tronului Preasfintei Treimi sa-l tina sanatos,indelungat in zile bucurandu-ne de a Preafericirii Sale binecuvantare.

Galerie Foto

 • Pr.Staret si pelerinii 
  Pr.Staret si pelerinii
 • Pr.Staret si pelerinii 
  Pr.Staret si pelerinii
 • Pr.Staret si pelerinii 
  Pr.Staret si pelerinii
 • Pr.Staret si pelerinii 
  Pr.Staret si pelerinii
 • Pr.Staret si pelerinii 
  Pr.Staret si pelerinii
 • Pr.Staret si pelerinii 
  Pr.Staret si pelerinii
 • Pr.Staret si pelerinii 
  Pr.Staret si pelerinii
 • Pr.Staret si pelerinii 
  Pr.Staret si pelerinii
 • Pr.Staret si pelerinii 
  Pr.Staret si pelerinii
 • Pr.Staret si pelerinii 
  Pr.Staret si pelerinii
 • Pr.Staret si pelerinii 
  Pr.Staret si pelerinii
 • Pr.Staret si pelerinii 
  Pr.Staret si pelerinii
 • Pr.Staret si pelerinii 
  Pr.Staret si pelerinii
 • Pr.Staret si pelerinii 
  Pr.Staret si pelerinii
 • Pr.Staret si pelerinii 
  Pr.Staret si pelerinii
 • Pr.Staret si pelerinii 
  Pr.Staret si pelerinii
 • Pr.Staret si pelerinii 
  Pr.Staret si pelerinii
 • Pr.Staret si pelerinii 
  Pr.Staret si pelerinii
 • Pr.Staret si pelerinii 
  Pr.Staret si pelerinii
 • Pr.Staret si pelerinii 
  Pr.Staret si pelerinii
 • Pr.Staret si pelerinii 
  Pr.Staret si pelerinii
 • Pr.Staret si pelerinii 
  Pr.Staret si pelerinii
 • Pr.Staret si pelerinii 
  Pr.Staret si pelerinii