Evenimente cultural-artistice în cadrul Mănăstirii Căldărușani

Evenimente cultural-artistice în cadrul Mănăstirii Căldărușani

Patriarhul Parinte Daniel, prin Inalta rezolutie nr.12.031/2019,a decis:

1. Acordarea Inaltei binecuvantari Preacuviosului Arhimandrit Lavrentie Gata,staretul Manastirii Caldarusani,pentru organizarea ,in parteneriat cu Consiliul Judetean Ilfov,a urmatoarelor evenimente cultural-artistice, necesare implementării proiectului Conservarea,protejarea,promovarea și dezvoltarea patrimoniului cultural din ansamblul de monumente istorice al Mănăstirii Căldărușani.

2. Acordarea Inaltei binecuvantari Preacuviosului Arhimandrit Lavrentie Gata,staretul Manastirii Caldarusani,pentru a apela la reprezentantii din mass-media bisericeasca si laica,care vor realiza materialele video si fotografice si vor mediatiza evenimentele mentionate.

3.Mediatizarea evenimentelor prin componentele Centrului de presa Basilica al Patriarhiei Romane,precum si prin intermediul presei centrale si locale.