Hramul manastirii Caldarusani

Hramul manastirii Caldarusani

Manastirea Caldarusani si-a sarbatorit astazi hramul inchinat Sfantului Mare Mucenic Dimitrie Izvoratorul de Mir.

Credinciosii prezenti astazi la acest eveniment deosebit au avut bucuria de a participa la Sfanta Liturghie oficiata de Inaltpreasfintitul Parinte Calinic, Arhiepiscopul Argesului si Muscelului.

Cu aceasta ocazie, Chiriarhul argesean si-a amintit de momentele frumoase pe care le-a petrecut la acesta manastire.

Este cunoscut ca Inaltpreasfintitul Parinte Arhiepiscop Calinic a intrat in monahism la Caldarusani in decembrie 1971.  Dupa absolvirea studiilor universitare, tanarul Constantin Argatu este hirotonit preot in Transilvania. Dupa sapte ani de slujire in parohiile Tioltiur si Inau, hotaraste sa intre in monahism, fiind calugarit la Caldarusani cu numele de Calinic. In acest loc a indeplinit ascultarile de muzeograf si secretar al manastirii in perioada 1972-1974.

Manastirea Caldarusani -  scurt istoric

In marele si nesfarsitul codru al Vlasiei, la inceputul sec. al XVII, Domnitorul Matei Basarab, indragostindu-se de aceste mirifice locuri in anul 1637, ridica langa un vechi schit de lemn, unul dintre cele mai importante si mai remarcabile monumente, Manastirea Caldarusani.

Domnitorul ridica trei laturi de chilii plus un zid de aparare in partea de rasarit, manastirea fiind prevazuta cu un inalt turn de straja – Clopotnita de astazi, toate acestea fiind inconjurate din trei parti de lacul Caldarusani.

In dreapta intrarii se afla pivnita (care pastreaza boltile originale), deasupra ei aflandu-se vechea sala a tronului domnitorului Matei Basarab care acum adaposteste Sala Tezaurului (aici fiind expuse cruci, potire, vesminte arhieresti, broderii, candele, totul de o inestimabila valoare).

 In anul 1638, intr-o suta de zile, biserica din caramida si piatra de rau a fost ridicata, fiind sfintita la 26 decembrie. Pictura originala a fost refacuta in anii 1778, 1817, 1911, ultima oara de pictorul Belizarie.

Sfanta Manastire Caldarusani s-a remarcat de-a lungul istoriei ca un important centru al renasterii spiritual-duhovnicesti a Tarii Romanesti. Viata monahal-duhovniceasca este intens traita de la ctitorie pana in prezent de intreaga obste, rugaciunea si munca fiind impletite aici dupa vechile canoane ale Sfintilor Parinti si randuielile Bisericii de Rasarit. De manastirea Caldarusani a fost legata si activitatea Sfantului Ierarh Grigorie Dascalul, mitropolitul Tarii Romanesti (1823-1834). Aici se gasesc si sfintele sale moaste.

Muzeul Manastirii adaposteste obiecte deosebit de valoaroase: icoane si tablouri pictate de corifei ai picturii (Evghenie Lazar, Nicolae Grigorescu, Gheorghe Tatarascu, Sava Hentia), argintarie, vase sfinte, vesminte arhieresti, broderii de aur si argint de un ales simt artistic si de o mare finete. Toate acestea impreuna cu valoroasa biblioteca ce adaposteste mii de manuscrise si carti bisericesti in latina, greaca, franceza, italiana si romana, datand din sec. XVII si pana azi, dau manastirii o valoare istorica si spirituala de necontestat.