Liturghie Arhiereasca la Catedrala Arhiepiscopala din Ramnicu Valcea in prezenta moastelor Sf. Ier. Grigorie Dascalul

In Duminica a IV-a din Post, a Cuvioasei Maria Egipteanca, astazi, 21 aprilie 2013, credinciosii din municipiul Ramnicu Valcea au trait o indoita bucurie duhovniceasca. La Catedrala Arhiepiscopala "Sfantul Nicolae" din Ramnicu Valcea, in prezenta Moastelor Sfantului Ierarh Grigorie Dascalul, Mitropolitul Tarii Romanesti, aduse de la Manastirea Caldarusani, Sfanta Liturghie a fost oficiata de catre Inaltpreasfintitul Parinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei si Mitropolitul Olteniei, inconjurat de un ales sobor de ierarhi, preoti si diaconi.

Din soborul de ierarhi au facut parte: Preasfintitul Parinte Nicodim, Episcopul Severinului si Strehaiei, Preasfintitul Parinte Varsanufie Prahoveanul, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Bucurestilor si Preasfintitul Parinte Emilian Lovisteanul, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Ramnicului. La slujba a luat parte si Chiriarhul locului, Inaltpreasfintitul Parinte Gherasim, Arhiepiscopul Ramnicului.

In timpul Sfintei Liturghii, Inaltpreasfintitul Mitropolit Irineu a hirotonit intru diacon pe tanarul Ionut Padureanu, absolvent al Facultații de Teologie Ortodoxa din Craiova, pentru Biserica "Sfintii Arhangheli Mihail si Gavriil" din Parohia Preajba, orasul Targu Jiu, protopopiatul Targu Jiu Nord, judetul Gorj.

La finalul slujbei, Inaltpreasfintitul Parinte Irineu a tinut un cuvant de invatatura in care a explicat pericopa evanghelica citita in cadrul Sfintei Liturghii si a elogiat viata si activitatea Sfantului Ierarh Grigorie Dascalul, Mitropolitul Tarii Romanesti, evidentiind totodata importanta Pelerinajului cu Sfintele Moaste in viata credinciosilor din Eparhia Ramnicului.

La randul sau, Inaltpreasfintitul Arhiepiscop Gherasim a multumit pentru vizita inaltilor ierarhi si pentru aducerea Sfintelor Moaste in Arhiepiscopia Ramnicului.

Raspunsurile la strana au fost date de catre Corala "Sfantul Antim Ivireanul" a Catedralei Arhiepiscopale condusa de Prof. Marian Cristinel Stroe.
Alaturi de alesul sobor la acest eveniment au mai luat parte reprezentanti ai oficialitatilor locale, elevi seminaristi si sute de credinciosi din oras si din imprejurimi.

Dupa amiaza de la ora 16.00, in catedrala au fost savarsite Slujba Privegherii (Vecernia cu Litie), Paraclisul Maicii Domnului si Taina Sfantului Maslu de obste pentru credinciosii prezenti la sarbatoare.

Sfintele Moaste vor ramane spre inchinare la Catedrala Arhiepiscopala "Sfantul Nicolae" din Ramnicu Valcea pana luni, 22 aprilie 2013, in cursul diminetii, cand delegatia bucuresteana impreuna cu Moastele Sfantului Grigorie Dascalul se va indrepta spre Manastirea Caldarusani.

Sursa: arhiram.ro