Mănăstirea Căldărușani în colaborare cu Consiliul Județean Ilfov

Mănăstirea Căldărușani în colaborare cu Consiliul Județean Ilfov

Mănăstirile ilfovene Căldăruşani şi Sitaru vor fi reabilitate cu fonduri europene în valoare de 30 milioane lei prin Programul Operaţional Regional 2014 – 2020, contractele de finanţare nerambursabilă fiind semnate miercuri la sediul Consiliului Judeţean Ilfov.

În documentul de motivare a proiectului se menţionează că prin intermediul acestor fonduri se vor putea realiza lucrări de restaurare şi punere în valoare a două ansambluri de monumente istorice cu importanţă naţională, informează Trinitas TV.

La şedinţă au participat Preşedintele Consiliului Judeţean Ilfov, Marian Petrache, Exarhul administrativ al mănăstirilor din Arhiepiscopia Bucureştilor, Părintele Arhimandrit Nectarie Şofelea şi stareţii celor două mănăstiri.

„Cele două mănăstiri sunt două monumente de categoria A. Mănăstirea Căldăruşani este ctitoria Domnitorului Matei Basarab, iar Mănăstirea Sitaru este ctitoria străbunicului Sfântului Domnitor Constantin Brâncoveanu, Papa Greceanu”.

„Ceea ce este foarte important de amintit este că aceste două proiecte au în vedere restaurarea celor două biserici foarte valoroase din punct de vedere arhitectural, dar şi spiritual, şi a Paraclisului Sfântul Ioan Teologul de la Mănăstirea Căldăruşani”, a declarat pentru Trinitas TV Părintele Arhimandrit Nectarie Şofelea.

Proiectul de finanţare va contribui la creşterea importanţei turismului şi culturii, respectând principiile dezvoltării durabile şi ale protecţiei mediului prin consolidarea şi conservarea moştenirii culturale a celor două ansambluri mănăstireşti.

Foto credit: Mănăstirea Căldăruşani & Ziarul Lumina

 

Galerie Foto

  • Instantaneu de la şedinţa de semnare a contractelor de finanţare. Foto credit: Ziarul Lumina 
    Instantaneu de la şedinţa de semnare a contractelor de finanţare. Foto credit: Ziarul Lumina