Pelerinaj cu moastele Sfantului Ierarh Grigorie Dascalu, in perioada 19-22 aprilie 2013, in Arhiepiscopia Ramnicului

Pelerinaj cu moastele Sfantului Ierarh Grigorie Dascalu, in perioada 19-22 aprilie 2013, in Arhiepiscopia Ramnicului
Ca urmare a adresei Arhiepiscopiei Ramnicului prin care IPS Arhiepiscop Gherasim solicita Preafericitului Parinte Patriarh Daniel inalta binecuvantare pentru efectuarea unui pelerinaj cu moastele Sfantului Ierarh Grigorie Dascalu de la Manastirea Caldarusani in Arhiepiscopia Ramnicului, Preafericitul Parinte Patriarh Daniel a aprobat urmatoarele:
 
1) Efectuarea pelerinajului cu moastele Sfantului Ierarh Grigorie Dascalu de la Manastirea Caldarusani (racla mare din argint) in Arhiepiscopia Ramnicului, in perioada 19-22 aprilie 2013.
 
2) Programul manifestarii:
 
- Vineri 19 aprilie 2013, h.19,30-20,00 primirea moastelor la Manastirea Dintr-un lemn din jud. Valcea;
- Sambata 20 aprilie 2013, sfintele moaste vor ramane la Manastirea Dintr-un lemn unde se vor oficia slujbe, iar credinciosii se vor putea inchina;
- Duminica 21 aprilie 2013, dimineata h 8,00 sfintele moaste vor fi primite la Catedrala Arhiepiscopala din Ramnicul Valcea, unde se va savarsi Sfanta Liturghie, iar credinciosii se vor inchina la moaste;
- Luni 22 aprilie 2013, in cursul diminetii (dupa incheierea inchinarii credinciosilor) sfintele moaste vor pleca inapoi spre Manastirea Caldarusani.
 
3) Sfintele moaste vor fi insotite pe toata perioada pelerinajului de o delegatie din partea Arhiepiscopia Bucurestilor condusa de Preasfintitul Parinte Varsanufie Prahoveanul - episcop-vicar al Arhiepiscopiei Bucurestilor, insotit de arhimandritul Lavrentie Gata - staretul Manastirii Caldarusani, dimpreuna cu doi parinti din obste (pentru a strajui in locurile unde vor fi asezate sfintele moaste).