Moastele Sfantului Ierarh Grigorie Dascalul au ajuns la Manastirea Dintr-un Lemn

Moastele Sfantului Ierarh Grigorie Dascalul au ajuns la Manastirea Dintr-un Lemn
Cateva sute de credinciosi, veniti indeosebi din toata Eparhia Ramnicului, dar si din alte colturi ale tarii, au fost prezenti in seara de vineri, 19 aprilie, la Manastirea Dintr-un Lemn din comuna Francesti, judetul Valcea, pentru a fi partasi la bucuria duhovniceasca de a intampina si a se inchina la Moastele Sfantului Ierarh Grigorie Dascalul, Mitropolitul Tarii Romanesti, aduse in aceasta sfanta chinovie de la Manastirea Caldarusani.
 
La poarta manastirii, racla cu Sfintele Moaste si delegatia condusa de Preasfintitul Parinte Varsanufie Prahoveanul, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Bucurestilor, au fost intampinate de catre Inaltpreasfintitul Parinte Gherasim, Arhiepiscopul Ramnicului, Preasfintitul Parinte Sebastian, Episcopul Slatinei si Romanatilor si cu Preasfintitul Parinte Emilian Lovisteanul, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Ramnicului, insotiti de multime de preoti, monahi, monahii si credinciosi.
 
Dupa primirea oficiala, Moastele Sfantului au fost purtate in procesiune pana in biserica manastirii, unde, dupa slujba de Te Deum, au fost asezate spre inchinare in baldachinul din fata sfantului locas.
 
Tot in aceasta seara, in cinstea Sfantului Grigorie Dascalul la manastirea valceana au mai fost savarsite Denia Acatistului Bunei Vestiri si Taina Sfantului Maslu. Raspunsurile liturgice au fost oferite de catre corul de maici al Manastirii Dintr-un Lemn si Grupul Psaltic "Sfantul Grigorie Decapolitul” al Manastirii Bistrita.
 
Maine, 20 aprilie, de la ora 8.00, se va savarsi Acatistul Sfantului Ierarh Grigorie Dascalul, Ceasurile si Slujba Agheasmei Mici, iar de la orele 9.30, va oficiata Sfanta Liturghie de catre Inaltpreasfintitul Parinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei si Mitropolitul Olteniei, impreuna cu un ales sobor de ierarhi, preoti si diaconi. Dupa amiaza, de la ora 16.00, va fi savarsita Vecernia cu Litie.
 
La Manastirea Dintr-un Lemn, Sfintele Moaste vor ramane pana in dimineata zilei de duminica, 21 aprilie, cand vor fi duse la Catedrala Arhiepiscopala din Ramnicu Valcea.
 
Surasa: arhiram.ro