O nouă lucrare despre Mănăstirea Căldărușani

O nouă lucrare despre Mănăstirea Căldărușani

La Mănăstirea ilfoveană Căldăruşani a avut loc pe 3 octombrie lansarea lucrării „Valori ale Ortodoxiei româneşti. Mănăstirea Căldăruşani”, în două volume, semnată de părintele Florin Şerbănescu, consilier patriarhal la Sectorul cultură şi patrimoniu religios al Patriarhiei Române. La eveniment au participat Preasfinţitul Părinte Timotei Prahoveanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Bucureştilor, arhimandritul Nectarie Şofelea, Exarh administrativ al mănăstirilor din Arhiepiscopia Bucureştilor, academicianul Răzvan Theodorescu, oameni de cultură, profesori şi clerici. Ambele volume au apărut cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, la Editura BASILICA a Patriarhiei Române.

Primul volum are 832 de pagini şi este structurat în şase capitole precedate de un cuvânt înainte. În primul capitol găsim o prezentare a izvoarelor istorice despre acest subiect. Cel de-al doilea capitol urmăreşte reperele în timp ale istoricului mănăstirii şi vine cu o perspectivă amplă asupra vieţii ansamblului monahal de la Căldăruşani de-a lungul secolelor, iar al treilea capitol este consacrat descrierii ansamblului mănăstiresc. Capitolele al 4-lea şi al 5-lea constituie o noutate prin prezentarea celor trei colecţii muzeale de la Căldăruşani şi a unor piese de artă bisericească, în prezent aflate în colecţiile altor instituţii muzeale, culturale şi bisericeşti. Ultimul capitol încheie lucrarea monografică cu o analiză a perioadei de vârf din istoria Căldăruşanilor, epoca paisiano-athnoită a stareţului Gheorghe şi a ucenicilor acestuia de la sfârşitul secolului al XVIII-lea şi prima parte a secolului al XIX-lea. Volumul al 2-lea conţine peste 600 de pagini şi 103 documente privind istoria Mănăstirii Căldăruşani. De asemenea, sunt prezentate manuscrise din colecția mănăstirii, catagrafii (fragmente) din secolele XVIII și XIX, lista stareților începând din 1637 până în prezent, precum și date biografice ale egumenilor. Volumele pot fi găsite în magazinele şi librăriile Serviciului colportaj al Arhiepiscopiei Bucureştilor, precum şi pe site-ul librariacartilorbisericesti.ro.

Galerie Foto

  •  -Valori ale ortodoxiei romanesti, monografia Manastirii Caldarusani- 
    -Valori ale ortodoxiei romanesti, monografia Manastirii Caldarusani-
  •  -Valori ale ortodoxiei romanesti, monografia Manastirii Caldarusani- 
    -Valori ale ortodoxiei romanesti, monografia Manastirii Caldarusani-