Sfantul Grigorie Dascalul, sarbatorit la Manastirea Caldarusani

Sfantul Grigorie Dascalul, sarbatorit la Manastirea Caldarusani
Manastirea Caldarusani isi praznuieste sambata, 22 iunie, ocrotitorul, pe Sfantul Ierarh Grigorie Dascalu, Mitropolitul Tarii Romanesti. Cu acest prilej, toata obstea monahala s-a pregatit de sarbatoare, iar la sfantul lacas sunt asteptati numerosi credinciosi.

Manastirea Caldarusani este ctitoria domnitorului Matei Basarab si este una dintre asezamintele monahale reprezentative ale Arhiepiscopiei Bucurestilor.
 
Sfantul Grigorie Dascalul s-a nascut in Bucuresti, in anul 1765. Numele sau de mirean era Gheorghe Miculescu. Dupa ce a studiat la renumite scoli din Bucuresti, a ajuns ucenic al Sfantului Paisie Velicicovschi, fiind calugarit la Manastirea Neamt. Dornic de desavarsire, la indemnul Sfantului Paisie, tanarul monah Grigorie vietuieste o perioada de timp la Sfantul Munte Athos. Revenind in tara, se aseaza la Manastirea Caldarusani, asezamant monahal reorganizat de Sfantul Cuvios Gheorghe, staretul manastirilor Cernica si Caldarusani.
 
In anul 1823, Sfantul Grigorie a fost chemat la Bucuresti de domnitorul Grigorie Dimitrie Ghica, fiind ales mitropolit al Tarii Romanesti. Ca arhipastor, mitropolitul Grigorie Dascalul a desfasurat o neobosita activitate pastoral-misionara si social-culturala, numind ierarhi in scaunele episcopale de la Arges, Ramnic si Buzau si intemeind scoli teologice in fiecare dintre aceste centre eparhiale. De asemenea, s-a ingrijit de restaurarea Catedralei mitropolitane din Bucuresti, precum si de traducerea si tiparirea in limba romana a Vietilor Sfintilor pe care le considera „atat de folositoare pentru formarea duhovniceasca si luminarea sufletelor credinciosilor”.
 
Activitatea Sfantului Ierarh Grigorie Dascalul in scaunul de mitropolit al Tarii Romanesti a fost intrerupta de catre administratia rusa instaurata in Principatele Romane, fiind exilat timp de peste patru ani la Chisinau, Buzau si Caldarusani. Pentru viata, activitatea si stradania sa duhovniceasca, Sfantul Ierarh Grigorie a ramas in istoria Bisericii si a poporului roman drept cel mai de seama intaistatator al scaunului mitropoliei Tarii Romanesti din secolul al XIX-lea, fiind cunoscut cu supranumele de "Dascalul”.
 
La 22 iunie, 1834, mitropolitul Grigorie adoarme in Domnul si este inmormantat langa zidul bisericii Manastirii Caldarusani, in partea de nord. Dupa sapte ani, osemintele sale s-au stramutat in gropnita Manastirii Caldarusani, iar in prezent sunt asezate in pridvorul bisericii.
 
Pentru viata si activitatea sa, in octombrie 2005, la propunerea Sinodului mitropolitan al Mitropoliei Munteniei si Dobrogei, Sfantul Grigorie a fost canonizat de Sfantul Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane. Racla cu moastele Sfantului Ierarh Grigorie Dascalu se afla in biserica Manastirii Caldarusani.
 
Anual, in ziua de pomenire a Sfantului Ierarh Grigorie Dascalu, Mitropolitul Tarii Romanesti, numerosi credinciosi vin sa se inchine la racla cu cinstitele sale moaste care se afla in Biserica Manastirii Caldarusani.